Montfort Senior Secondary School
Ashok Vihar, Phase-I, Delhi-110052


Phone:91-11-27130841
Fax:91-11-27233422
email:ms@montfortschooldelhi.com


SEE YOUR ADVERTISEMENT HERE

Advertise with us

contact us at: ms@montfortschooldelhi.com

Your are vistor number
free web counter

   

 

 

Achievements of  Basketball Teams/Players from 1st April – 2009 to 30th December – 2009

-                      8th Bal Bharti Inter School Sports meet  Basketball/Table Tennis/Tennis for under 15 years  Boys/Girls was organized by Bal Bharti Public School, Pitampura from 20th to 24th April,2009.

Our Girls  Team bagged the Winners Trophy whereas Boys Team lost in semi-finals.

Gayatri Murari was declared the Best Player of the tournament in the Girls Section.

-      Delhi School League for Sub Junior Boys was conducted  for the first time by the Delhi Basketball Association from 27th to 29th April, 2009.

       Our Boys Team was declared the Winners of Group V.

-      The following Students represented Delhi State Team in the 26th Youth National Basketball Championship – 2009 for (under17 years) Boys and Girls held at Mumbai  from  9th to 16th May, 2009.

Girls

Boys

1.

Manini Rai

X-D

1.

Satyam Nayyar

X-D

2.

Gayatri Murari

X-C

 

3.

Shaifali Gupta

X-D

Manini Rai was selected for the Indian Team (under-16) camp for 1st Asian Basketball Championship for under-16 Women to be held at Pune from 30th November to 6th December, 2009.

-        Zone – 11 Basketball Tournament – 2009 was organized by FU Bloack Pitampura on 19th to 22nd and 0n 25th September, 2009 organised by ‘FU Block’ Pitampura. Our school participated in all the six categories i.e. Sr. Boys, Sr. Girls, Jr. Boys, Jr. Girls, Sub Jr. Boys and Sub Jr. Girls.

Our Sr. Boys, Sr. Girls, Jr. Girls and Sub Jr. Boys were the Winners while Jr Boys were Runners-up whereas Sub Jr. Girls were 2nd Runners-up of the tournament

 -      6th Columban Jindal Basketball Tournament – 2009 for Junior and Senior Boys was organized by St. Columba’s  School from 18th to 29th July, 2009.

Our Senior Boys bagged the Winners Trophy, whereas Juniors the Runners-up Trophy

Lakshay Behl were declared the Best Player of the tournament in the Senior Boys section

-       15th Ramjas Inter School Basketball Tournament – 2009 was organized by The Ramjas Foundation, Anand Parbat from 25th August to 4th September, 2009.

Our both the teams i.e. Senior Boys and Girls bagged the Winners Trophy.

Lakshay Behl and A Chinmayee Meghana were  declared the Best Player of the tournament in the Boys and Girls section respectively.

-      DDA Invitational Inter School Basketball Tournament – 2009 (Phase-1)was organized by DDA Complex Ashok Vihar from 16th to 19th September, 2009.

      Our both teams i.e. Junior Boys and Girls bagged the Winners Trophy.

-      20th Hans Raj Prabhakar Memorial Basketball Tournament – 2009  was organized by Oxford Senior Secondary

Our three the teams i.e. Senior Boys, Senior Girls and Sub Junior Boys bagged the Winners Trophy.

Lakshay Behl, A Chinmayee Meghana and Unnat Chaudhary  were declared the Best Player of the tournament in the Senior Boys, Senior Girls and Sub Junior Boys section rrespectively.

A Chinmayee Meghana was also declared the Best Free Throw Shooter of the tournament.

-        48th Royal Club Basketball Tournament, 2009 was organized by Royal Club for school boys from 4th to 11th October, 2009 on our school ground.

         Our team bagged the Winners Trophy for the second time in a row.

Armaan Ali Sayed was declared the Best Player of the tournament.

-        VIII Archbishop Joseph Fernandese Memorial Basketball Tournament, 2009 was organized by Rosary School, Kingsway Camp for Girls born on or after 1st January, 1994 from 5th to 9th October, 2009.

         Our team bagged the Winners Trophy.

         Gayatri Murari received the Best Player cash prize of Rs 1500/-

-                DDA Invitational (PRIZE MONEY) Inter School Basketball Tournament – 2009 was organized by DDA Complex Vasant Kunj from 5th to 14th October, 2009 for Boys and Girls born on or after 1st January, 1993.

      Our Girls team bagged the Winners Trophy and Cash Prize of Rs 40,000/- where as the Boys Team bagged the 2nd Runners-up Trophy and Cash Prize of Rs 10,000/-.

      Manini Rai was declared the Best Player of the tournament and received a Cheque of Rs 5,000/-

-          9th Archbishop Alan De Lastic Memorial Inter School Basketball Tournament – 2009 was organized by St. Michael’s  School, Pusa Road from 12th to 22nd  October, 2009.

Our both the teams i.e. Senior Boys and Girls bagged the Winners Trophy.

Eeshan Pandey and Chinmayee Meghana were declared the Best Player of the tournament in the Boys and Girls section respectively

-     CBSE Cluster – XII Basketball Tournament – 2009 for Girls Under – 19 years was organized by ITL Public School, Dwarka from 22nd to 26th October, 2009.

 Our Girls Team bagged the Winners Trophy for the fifth time in a row.

-     10th ESPN STAR Sports TSRS Basketball Championship, 2009  for Class IX Boys and Girls born on or after 1st January, 1995 was organized by The Shriram School, Gurgaon from 26th to 30th October, 2009.

Our both the teams i.e. Boys and Girls bagged the Runners-up Trophy.

Unnat Chaudhary was declared the Best Player of the tournament in the Boys section.

-    2nd Gayatri Devi Goenka Memorial Basketball Tournament, 2009 was organized by GD Goenka Public School, Vasant Kunj for Senior Boys and Girls from 3rd to 11th November, 2009.

Our both the teams i.e. Senior Boys and Girls bagged the Winners Trophy.

A Chinmayee Meghana were  declared the Best Player of the tournament in the Girls section whereas Lakshay Behl was declared the Best Defender of the tournament.

.-  The following students represented Zone-11 Basketball Team in the Inter Zonal Basketball  Tournament (Sub Junior Section) organized by Directorate of Education from 17th to 16st November,2009.

 

Girls Section

Boys Section

1

Megha Chand Arya

VII-A

1

Rahul Thapar

VIII-B

2

Annu Sharama

VII-A

2

Unnat Chaudhary

VII-A

3

Aarushi Gupta 

VII-B

3

Ekansh Aggarwal

VII-B

 

 

 

4

Siddhant Jain

VII-B

Boys team of Zone-11 were declared Runners-up whereas Girls Team got the 2nd Runners-up place. Boys Team players received the cash prize of Rs.750/- each and the Girls players Rs 500/- each.

-          The following students represented Zone-11 Basketball Team in the Inter Zonal Basketball Tournament (Junior Section) organized by Directorate of Education from 5th to 19th November, 2009.

 

Girls Section

Boys Section

1

Manini Rai

X-D

1

Satyam Nayyar

X-D

2

Shaifali Gupta

X-D

2

Mayank Sharma

X-A

3

Gayatri Murari

X-C

3

Aryaman Sharma

X-C

4

Pallika Rampal

X-C

4

Shivam Kumar

X-A

5

Aastha Goel

IX-C

 

 

 

 

 

Girls Team of Zone-11 were declared Winners whereas Boys team got the 2nd Runnerts-up place.  All the Girls players received the cash prize of Rs.1000/- each and Boys players received Rs 500/- each.

-          The following students represented Zone-11 Basketball Team in the Inter Zonal Basketball Tournament (Senior Section) organized by Directorate of Education from 11th to 19th November, 2009.

 

Girls Section

Boys Section

1

Garima Singh

XII-C

1

Armaan Ali Sayed

XII-C

2

Monica Datta

XII-C

2

Eeshan Pandey

XI-B

3

Shruti Manchanda

XII-B

3

Lakshay Behl

XI-D

4

Pooja Behl

XII-C

4

Nakul Aggarwal

XI-D

5

A.Chinmayee Meghana

XII-C

5

Anuj Kalra

XI-C

6

Neeti Lila

XI-C

 

 

 

Girls Team of Zone-11 was declared Winners wheras Boys Team was placed 4th.  Girls Team

players received the cash prize of Rs.1000/- each.

 

-          The following Students represented Delhi School Team in the 55th National School Games – 2009 for Junior Boys and Girls were held at Jalandhar from  23rd to 28th November, 2009.

 

Girls Section

Boys Section

1

Shaifali Gupta

X-D

1

Satyam Nayyar

X-D

2

Gayatri Murari

X-C

 

 

 

 

Delhi Boys and Girls Team were declared Runners-up..

                                                       

-          CBSE National Basketball Championship – 2009 was organized by The B.C.M. Sr. Sec. School, Ludhiana from 13th to 17th Decmeber,2009.

Our Girls Team retained the Winners Trophy.

A Chinmayee Meghana also retained the Best Player Award.

-     The following Basketball Players were awarded a scholarship of Rs 10,000/-  each by the “Directorate of Education” Delhi for their outstanding performance at the National Level during the year 2007-08.

 

1.

A Chinmayee Meghana

XI-C

2.

Manini Rai

X-D

3.

Pooja Behl

XII-C

                 

-     The following Basketball Players were awarded a scholarship of Rs 2500/-  each by the “Directorate of Education” Delhi for their outstanding performance at the State Level during the year 2007-08.

 

1

Sakshi Mehta

XII-C

6

Gayatri Murari

X-C

2

Garima Chaudhary    

XII-B

7

Diksha Bhatia

X-A

3

Aanchal Jain

XII-C

8

Elga Morrison

IX-C

4

Vandani Seth

XII-C

9

Mayank Sharma

X-A

5

Shaifali Gupta

X-D

 

 

 

 

-     A Chinmayee Meghana was awarded “CBSE Chacha Nehru Sports Award “ of Rs 6000/- being the Best Player Girls category in the CBSE National Basketball Tournament – 2008 held at Nagpur.

 

-     Garima Singh  was awarded a cash prize of Rs 10000/- by Montfort Alumni Association  for her outstanding performance in both Academics and Sports during 2008-09..

 

-     The following students have been selected to represent Delhi Sub Junior Basketball Team at the 36th Sub Junior National Basketball Championship to be organized by Rajasthan Basketball Association from 4th to 10th January, 2009 at Chittorgarh.

 

1

Ekansh Aggarwal

VII-B

 

-     The following Students represented Delhi School Team in the 55th National School Games – 2009 for Senior Boys and Girls were held at Rajmundri from  10th to 14th December, 2009.

 

Girls Section

Boys Section

1

Garima Singh

XII-C

1

Lakshay Behl

XI-C

2

Monica Datta

XII-C

 

 

 

3

Pooja Behl

XII-C

 

 

 

4

A.Chinmayee Meghana

XI-C

 

 

 

 

 

**     MANINI RAI of class X-D was selected to represent INDIA Girls Basketball  Team (under-16) at the First ASIAN BASKETBALL CHAMPIONSHIP held at PUNE from 30th November to 6th December, 2009.

The following students represented the School Teams in above mentioned tournaments :-

 

1

Armaan Ali sayed

XII-C

1

Shruti Manchanda

XII-B

2

Tatkarsh

XI-A

2

Garima Singh 

XII-C

3

Eeshan Pandey

XI-B

3

Monica Datta  

XII-C

4

Sameer Gupta

XI-C

4

Pooja Behl

XII-C

5

Anuj Kalra

XI-C

5

A Chinmayee Meghana

XI-C

6

Nitin Arora

XI-C

6

Neeti Lila

XI-C

7

Lakshay Behl

XI-D

7

Shreya Sharma

XI-D

8

Vishal Kaushik

XI-D

8

Diksha Bhatia 

X-A

9

Nakul Aggarwal

XI-D

9

Aathira V Nair

X-B

10

Himal Jain

XI-D

10

Gayatri Murari

X-C

11

Anupam Bhatia

X-A

11

Pallika Rampal

X-C

12

Mayank Sharma

X-A

12

Manini Rai

X-D

13

Shivam Kumar

X-A

13

Shaifali Gupta

X-D

14

Rohit Dua

X-B

14

Colleen J Martins

IX-A

15

Aryaman Sharma

X-C

15

Divya Narula

IX-A

16

Satyam Nayyar

X-D

16

Kamya Thukral

IX-A

17

Greever Raj

IX-A

17

Saumya Jain

IX-B

18

Anupam Sharma

IX-B

18

Aastha Goel

IX-C

19

Utkarsh Ahuja

IX-B

19

Elga Atlanta Morrison

IX-C

20

Vikrant Mehta

IX-B

20

Jeenu Cherian

IX-C

21

Rishabh Gaur

IX-B

21

Ankita Arora

VIII-B

22

Harshul Varma

IX-C

22

Annu Sharma

VII-A

23

Apoorv Sharma

IX-D

23

Arushi Singh

VII-A

24

Shashank Bansal

IX-D

24

Megha Chand Arya

VII-A

25

Shivam Bhartia

VIII-A

25

Shreejeeta Ghosh

VII-A

26

Anjanay Saxena

VIII-A

26

Aarushi Gupta

VII-B

27

Alan Christo Jacob

VIII-B

27

Smriti Gupta

VI-A

28

Rahul Thapar

VIII-B

28

Angelina Morrison

VI-B

29

Rishabh Gupta

VIII-C

29

Tanvi Chauhan

VI-B

30

Vidit Bahal

VIII-D

30

Sadhika Grover

VI-B

31

Unnat Chaudhary

VII-A

31

Chhavi Naswa

IX-A

32

Ekansh Aggarwal

VII-B

32

Ankita Sawheny

VI-B

33

Suddhant Jain

VII-B

 

 

 

34

Shubham Yadav

VII-B

 

 

 

35

Sumit Arora    

VII-B

 

 

 

37

Utkarsh Chaudhary

VII-B

 

 

 

38

Ritvik Pawar

VII-D

 

 

 

39

Kishor Datta

VII-D

 

 

 

40

Rahul Kumar  

VI-B

 

 

 

41

Prateek Jain

VI-A

 

 

 

42

Daksh Kalra   

VI-D

 

 

 

43

Vedant Sahrawat

VI-C

 

 

 

44

Kamaljot Singh

VI-C

 

 

 

45

Alabhay Pandey

V-D

 

 

 

46

Abhinav Shokeen

V-B

 

 

 

47

Abhishek Mittal

V-A

 

 

 

48

Shaurya Lakhanpal

V-A

 

 

 

49

Puneet Jain

V-D

 

 

 

50

Aditya Singh

IV-D

 

 

 

51

Ashish Varghese

V-A

 

 

 

 

   
         
Copyright @2009-2010  Maintained by: Montfort School, Delhi